AURA COSMETICS LLC (DOS #6535746) is a Domestic Limited Liability Company in New York, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on July 13, 2022. The registered business location is at 353 W 48th St, Fl 4 #315, New York, NY 10036. The DOS process location is The Limited Liability Company. The registered agent is Janera Black at 353 W 48th St, Fl 4 #315, New York, New York 10036.
| DOS ID | 6535746 |
| Current Entity Name | AURA COSMETICS LLC |
| County | New York |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Initial DOS Filing Date | 2022-07-13 |
| DOS Process Name | THE LIMITED LIABILITY COMPANY |
| DOS Process Address | 353 W 48th St, Fl 4 #315 New York NY 10036 |
| Registered Agent Name | Janera Black |
| Registered Agent Address | 353 W 48th St, Fl 4 #315 New York New York 10036 |
| Filing Number | 220713001784 |
| Filing Type | ARTICLES OF ORGANIZATION |
| Mod Cert Code | 01DA A |
| Approved Date | 2022-07-13 |
| Filing Date | 2022-07-13 |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Current Entity Name | AURA COSMETICS LLC |
| Effective Date | 2022-07-13 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | LIMITED LIABILITY COMPANY LAW - 203 LIMITED LIABILITY COMPANY LAW |
| County | New York |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | LEGALZOOM.COM, INC. |
| Filer Address | 101 N Brand Blvd 11th Floor Glendale CA 91203- |
| DOS Process Name | THE LIMITED LIABILITY COMPANY |
| DOS Process Address | 353 W 48th St, Fl 4 #315 New York NY 10036- |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2022-07-13 | AURA COSMETICS LLC | 220713001784 | Actual | Active |
| Street Address |
353 W 48th St, Fl 4 #315 |
| City | New York |
| State | NY |
| Zip Code | 10036 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| 46 Times Group Inc. | 149 West 46th Street, New York, NY 10036 | 2025-12-30 | |
| Velo & Nexa Link Inc. | 2 West 45th Street Unit 1100, New York, NY 10036 | Haitao Ge | 2026-01-04 |
| 178 Lefferts Avenue Owner LLC | 55 West 46th Street, New York, NY 10036 | 2025-12-29 | |
| Rz Prime Services Inc. | 653 9th Ave Apt 2n, New York, NY 10036 | 2025-12-30 | |
| D'Angora Padgett Productions LLC | 450 W42nd St, Apt 14a, New York, NY 10036 | Tom Dangora | 2025-12-29 |
| Sc Algorithms & Complexity Consulting LLC | 349 W 45th St Apt 3FE, New York, NY 10036 | 2026-01-06 | |
| Db International Holding Inc. | 37 W 47th Street Ste 804, New York, NY 10036 | 2025-12-30 | |
| 355 Sk Tenant LLC | 20 West 47th #601, New York, NY 10036 | 2025-12-30 | |
| Mr Pastries LLC | 312 W 43rd Street, New York, NY 10036 | 2026-01-05 | |
| Cheese Fries Uk Tour Limited Liability Company | 600 Ninth Avenue, #1106, New York, NY 10036 | 2026-01-06 | |
| Find all corporations in the same zip code | |||
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Aura Sam, Inc. | 172 Bay 28th Street Apt 11, Brooklyn, NY 11214 | Sherzod Shadikulov | 2023-05-17 |
| Aura Ny Inc | 112-15 76 Road Apt#2, Forest Hills, NY 11375 | Nys Tax & Multi-Services,Inc | 2020-12-18 |
| Skintuitive Aura LLC | 945 East Henrietta rd, Suite 4A, Rochester, NY 14623 | 2022-06-07 | |
| Aura Creative LLC | 151 E 31st St. 17J, New York, NY 10016 | United States Corporation Agents, Inc. | 2022-06-13 |
| Vc Aura Inc. | 1634 Saint Mark Ave Apt 2k, Brooklyn, NY 11233 | Victor Crullon Abreu | 2023-08-24 |
| Aura Rios LLC | 18644 Dormans Rd., Saint Albans, NY 11412 | United States Corporation Agents, Inc. | 2022-04-18 |
| Aura Spice and Tea LLC | 8 Walter Lane, Old Bethpage, NY 11804 | Shahana Nasir | 2022-10-20 |
| Aura and Stones LLC | 725 W 184th St Apt 7g, New York, NY 10033 | 2022-03-18 | |
| Le'Aura LLC | 674 Autumn Ave, Brooklyn, NY 11208 | Tamoya Ruddock | 2019-10-28 |
| Golden Aura Body Cosmetics, LLC | 169 Henry St, Apt 2c, Hempstead, NY 11550 | Tiffany Wright | 2021-01-06 |
Do you have more infomration about Aura Cosmetics LLC? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |