KAGRO INTERNATIONAL SCHOLARSHIP FOUNDATION INC. (DOS #7187962) is a Domestic Not-For-Profit Corporation in Bayside, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on November 8, 2023. The registered business location is at 214-41 42ns ave., suite 4g, Bayside, NY 11361. The DOS process location is Kagro International Scholarship Foundation Inc..
| DOS ID | 7187962 |
| Current Entity Name | KAGRO INTERNATIONAL SCHOLARSHIP FOUNDATION INC. |
| County | Queens |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC NOT-FOR-PROFIT CORPORATION |
| Initial DOS Filing Date | 2023-11-08 |
| DOS Process Name | KAGRO INTERNATIONAL SCHOLARSHIP FOUNDATION INC. |
| DOS Process Address | 214-41 42ns ave. suite 4g Bayside NY 11361 |
| Filing Number | 231121000137 |
| Filing Type | CERTIFICATE OF INCORPORATION |
| Mod Cert Code | 01DN A |
| Approved Date | 2023-11-21 |
| Filing Date | 2023-11-08 |
| Entity Type | DOMESTIC NOT-FOR-PROFIT CORPORATION |
| Current Entity Name | KAGRO INTERNATIONAL SCHOLARSHIP FOUNDATION INC. |
| Effective Date | 2023-11-08 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | NOT-FOR-PROFIT CORPORATION - 402 NOT-FOR-PROFIT CORPORATION LAW |
| NFP Category | CHARITABLE |
| County | Queens |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | KWANG MIN PARK |
| Filer Address | 214-41, 42nd Ave Suitr 4g Bayside NY 11361 |
| DOS Process Name | the corporation |
| DOS Process Address | 214-41 42ns ave. suite 4g Bayside NY 11361 |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2023-11-21 | KAGRO INTERNATIONAL SCHOLARSHIP FOUNDATION INC. | 231121000137 | Actual | Active |
| Filing Date | Address Type | Address Name | Address | Filing Number |
|---|---|---|---|---|
| 2023-11-21 | Service of Process | the corporation | 214-41 42ns ave., suite 4g, Bayside, NY 11361 | 231121000137 |
| Street Address |
214-41 42ns ave. suite 4g |
| City | BAYSIDE |
| State | NY |
| Zip Code | 11361 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| 184-52 Tudor Road LLC | 42-40 Bell Blvd., Ste. 302, Bayside, NY 11361 | 2025-12-19 | |
| Chen Jin He Inc. | 4535 Oceania St, Flushing, NY 11361 | 2025-12-26 | |
| Atlas Realty Corona LLC | 3926 Bell Blvd, 2nd Fl, Bayside, NY 11361 | 2025-12-18 | |
| Hk Digital Media Inc. | 20303 34th Ave, Bayside, NY 11361 | 2026-01-06 | |
| All Ways Driving School LLC | 4102 bell boulevard, suite ll-1, Bayside, NY 11361 | 2026-01-05 | |
| Seoul Pocha Inc. | 40-09 Bell Blvd., Bayside, NY 11361 | 2026-01-06 | |
| Triaxis Foundry, LLC | 209-34 Northern Blvd #1121, Bayside, NY 11361 | 2025-12-20 | |
| Prime Newct LLC | 3344 214th Pl, Bayside, NY 11361 | Min Chen | 2026-01-05 |
| Serena Lu LLC | 4536 215 Place, Bayside, NY 11361 | 2025-12-14 | |
| Zublu Inc. | 21008 Northern Blvd., Bayside, NY 11361 | 2025-12-18 | |
| Find all corporations in the same zip code | |||
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| From A Butterfly Scholarship Foundation Inc. | 1053 jefferson ave, apt 1f, Brooklyn, NY 11221 | 2024-11-18 | |
| The William W. Ziskin Brtc Scholarship Foundation, Inc. | 2 katherine drive, Burnt Hills, NY 12027 | 2022-06-16 | |
| Graphic Communications Scholarship, Award and Careeradvancement Foundation, Inc. | 160 butler street, Westbury, NY 11590 | 2024-05-28 | |
| Jamie Kibel Scholarship Foundation, Inc. | 243 Morton Road, Rhinebeck, NY 12572 | 2019-07-01 | |
| Robert J. Long Jr. Scholarship Foundation Inc. | 5 debbie trail, Hampton Bays, NY 11946 | 2022-11-28 | |
| Jeanette Marie Clark Scholarship Foundation LLC | 35 Catherine Street, Valley Stream, NY 11581 | 2018-09-19 | |
| International Scholarship and Tuition Services, Incorporated | 1321 Murfreesboro Pike, Suite 800, Nashville, TN 37217 | 2019-05-16 | |
| Janie Lou Makins and Virginia Barnes Scholarship Foundation, Inc. | 764 Bonnie Drive, Baldwin, NY 11510 | 2021-05-03 | |
| David Edward Cohen Scholarship Foundation, Inc. | 9 gerstein st., Croton On Hudson, NY 10520 | 2024-08-27 | |
| Brian Lamb Scholarship Foundation, Inc. | 68-03 60th Avenue, Maspeth, NY 11378 | 2022-07-12 |
Do you have more infomration about Kagro International Scholarship Foundation Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |