UNITY SUPPLIES LLC (DOS #7788764) is a Domestic Limited Liability Company in New York, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on December 22, 2025. The registered business location is at 414 W 121st St, Apt 2, New York, NY 10027. The DOS process location is Unity Supplies LLC.
| DOS ID | 7788764 |
| Current Entity Name | UNITY SUPPLIES LLC |
| County | New York |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Initial DOS Filing Date | 2025-12-22 |
| DOS Process Name | Unity Supplies LLC |
| DOS Process Address | 414 W 121st St Apt 2 New York NY 10027 |
| Filing Number | 251222004615 |
| Filing Type | ARTICLES OF ORGANIZATION |
| Mod Cert Code | 01DA A |
| Approved Date | 2025-12-22 |
| Filing Date | 2025-12-22 |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Current Entity Name | UNITY SUPPLIES LLC |
| Effective Date | 2025-12-22 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | LIMITED LIABILITY COMPANY LAW - 203 LIMITED LIABILITY COMPANY LAW |
| County | New York |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | GULSHER KHAN DURRANI |
| Filer Address | 414 W 121st St Apt 2 New York NY 10027 |
| DOS Process Name | Unity Supplies LLC |
| DOS Process Address | 414 W 121st St Apt 2 New York NY 10027 |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-22 | UNITY SUPPLIES LLC | 251222004615 | Actual | Active |
| Filing Date | Address Type | Address Name | Address | Filing Number |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-22 | Gulsher Khan Durrani | 414 W 121st St, Apt 2, New York, NY 10027 | 251222004615 |
| Street Address |
414 W 121st St Apt 2 |
| City | New York |
| State | NY |
| Zip Code | 10027 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Wayland Group Corp. | 2303 Broadway, New York, NY 10027 | 2026-04-01 | |
| A&Q City Crepe Incorporated | 84 W 125th St, New York, NY 10027 | 2026-04-24 | |
| Laguna Quality Service Corp. | 49 Saint Nicholas Terr., Apt 66a, New York, NY 10027 | 2026-04-27 | |
| Fatoumata Demba Nene LLC | 36 West 129th street, Apt 1C, New york, NY 10027 | 2026-04-10 | |
| Fifth Atmosphere Services Incorporated | 333 Lenox Ave, New York, NY 10027 | Kristina Cruz | 2026-04-17 |
| Green Harmony Services Corp. | 235 W 120th St, 2nd Floor, New York, NY 10027 | 2026-04-23 | |
| Kuehntechlaw PLLC | 371 West 123rd Street, Apt 5c, New York, NY 10027 | 2026-04-09 | |
| Pierron Corporation | 2090 7th Ave Ste 203, New York, NY 10027 | 2026-04-20 | |
| Eleganza 111 Gourmet Deli Inc. | 383 W 127th St, New York, NY 10027 | Noor Zendani | 2026-04-02 |
| Retrofun87 LLC | 142 W 130th St Apt 6, New York, NY 10027 | 2026-04-03 | |
| Find all corporations in the same zip code | |||
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Ello Dme Supplies Inc. | 72-41 Grand Ave Suite 2, Flushing, NY 11378 | 2026-04-17 | |
| Unity Blossom LLC | 4298 Saull Street, Flushing, NY 11355 | Akeem Hacker | 2026-04-01 |
| Miley Supplies Nyc LLC | 6076 67th Ave, Ridgewood, NY 11385 | amanda nicole geiling | 2026-03-17 |
| Medical Supplies Usa LLC | 6754 Groton St, Forest Hills Ny, NY 11375 | 2020-04-13 | |
| Medcore Supplies Inc. | 1661 E 19th St #5a, Brooklyn, NY 11229 | 2026-04-09 | |
| Tnz Supplies Inc. | 2532 E 16th Street, Brooklyn, NY 11235 | 2026-03-20 | |
| Barber Supplies Inc. | 149-17 21st Ave, Whitestone, NY 11357 | 2026-03-30 | |
| The Supreme Grand Lodge of The Independent Order of Mechanics Preston Unity Friendly Society Inc. | 11950 231 Street, Cambria Hts., NY 11411 | 2019-09-04 | |
| Bronx Unity Childcare Services Inc. | 842 Eton Avenue, Bronx, NY 104512207 | 2026-04-05 | |
| Ziggyz Supplies LLC | 4467 23rd St Apt 1, Long Island City, NY 11101 | Andrew Kasouto | 2026-03-14 |
Do you have more infomration about Unity Supplies LLC? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |