BERNARDIN SOLUTIONS INC. (DOS #7790219) is a Domestic Business Corporation in New York, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on December 24, 2025. The registered business location is at 28 W 44th St Ste 318, New York, NY 10036. The DOS process location is Crystel Frania Dunkelberger.
| DOS ID | 7790219 |
| Current Entity Name | BERNARDIN SOLUTIONS INC. |
| County | New York |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC BUSINESS CORPORATION |
| Initial DOS Filing Date | 2025-12-24 |
| DOS Process Name | CRYSTEL FRANIA DUNKELBERGER |
| DOS Process Address | 28 W 44th St Ste 318 New York NY 10036 |
| Filing Number | 251224001210 |
| Filing Type | CERTIFICATE OF INCORPORATION |
| Mod Cert Code | 01DB A |
| Approved Date | 2025-12-24 |
| Filing Date | 2025-12-24 |
| Entity Type | DOMESTIC BUSINESS CORPORATION |
| Current Entity Name | BERNARDIN SOLUTIONS INC. |
| Effective Date | 2025-12-24 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | BUSINESS CORPORATION - 402 BUSINESS CORPORATION LAW |
| NFP Category | NO-ANSWER |
| County | New York |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | CRYSTEL FRANIA DUNKELBERGER |
| Filer Address | 28 W 44th St Ste 318 New York NY 10036 |
| DOS Process Name | CRYSTEL FRANIA DUNKELBERGER |
| DOS Process Address | 28 W 44th St Ste 318 New York NY 10036 |
| Old Stocks | Stock Type: PAR VALUE, Number of Shares: 10000, Par Value: 1 |
| New Stocks | Stock Type: PAR VALUE, Number of Shares: 10000, Par Value: 1 |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-24 | BERNARDIN SOLUTIONS INC. | 251224001210 | Actual | Active |
| Filing Date | Address Type | Address Name | Address | Filing Number |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-24 | CRYSTEL FRANIA DUNKELBERGER | 28 W 44th St Ste 318, New York, NY 10036 | 251224001210 |
| Street Address |
28 W 44th St Ste 318 |
| City | New York |
| State | NY |
| Zip Code | 10036 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Down To Earth Community, LLC | 438 West 45th Street, Apt. 5R, New York, NY 10036 | 2026-04-15 | |
| Tastuan, LLC | Davenport Theatricals, 1501 Broadway, Suite 1304, New York, NY 10036 | 2026-04-15 | |
| Nyiso Painting Inc. | 462 W. 42nd St, Suite 2629, New York, NY 10036 | Odel Heilperin | 2026-04-17 |
| 14 East 47 LLC | 20 W 47th Street Suite 203, New York, NY 10036 | 2026-04-16 | |
| Jjl Nyc Corp. | 530 5th Ave 9th Floor, New York, NY 10036 | 2026-04-20 | |
| Paranormal Broadway, Limited Liability Company | 246 W. 44th St., New York, NY 10036 | 2026-04-20 | |
| Watch King Hospitality Group Inc. | 55 West 47 Street Suite 830, New York, NY 10036 | 2026-04-17 | |
| Lotus 136 Spa Inc. | 136 West 46th Street Ste 5&6, New York, NY 10036 | 2026-04-24 | |
| Luca P Mornet LLC | 306 West 48th St, 6b, New York, NY 10036 | 2026-04-16 | |
| Show The World Beaches Limited Liability Company | 424 wwest 45th street, New York, NY 10036 | 2026-04-17 | |
| Find all corporations in the same zip code | |||
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| M&P It Solutions Inc | 21 Morris Rd, Unit 212, Spring Valley, NY 10977 | 2021-01-14 | |
| Dcw Solutions Inc. | 167-55 148th Avenue, Jamaica, NY 11434 | 2023-07-22 | |
| Solutions 1 Ny Inc. | 2812 47st, Astoria, NY 11103 | 2021-01-15 | |
| Pro Tax Solutions, LLC | 51 Montague Street, Yonkers, NY 10703 | 2021-01-22 | |
| Yt Solutions Usa Inc. | 15 Gibbs Ct # 201, Monsey, NY 10952 | 2021-01-25 | |
| Asj Solutions, Inc. | 1 W. Santa Barbara Rd., Lindenhurst, NY 117576421 | 2021-01-14 | |
| One Third Solutions LLC | 15302 county route 3, Clayton, NY 13624 | 2025-10-15 | |
| D & M Best Solutions Inc. | 2315 Wallace Ave, 1st Fl, Bronx, NY 10467 | 2023-07-27 | |
| Mgl Solutions LLC | 128 Havenshire Road, Rochester, NY 14625 | 2025-10-19 | |
| L.E.A.D. Solutions, LLC | 34 Terrel Way, Gansevoort, NY 12831 | 2025-01-06 |
Do you have more infomration about Bernardin Solutions Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |