DURAN MARKETING LLC (DOS #7790991) is a Domestic Limited Liability Company in New York, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on December 26, 2025. The registered business location is at 565 W 189th St Apt 4d, New York, NY 10040. The DOS process location is Jose Duran. The registered agent is Jose Duran at 565 W 189th St Apt 4d, New York, New York 10040.
| DOS ID | 7790991 |
| Current Entity Name | DURAN MARKETING LLC |
| County | New York |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Initial DOS Filing Date | 2025-12-26 |
| DOS Process Name | JOSE DURAN |
| DOS Process Address | 565 W 189th St Apt 4d New York NY 10040 |
| Registered Agent Name | JOSE DURAN |
| Registered Agent Address | 565 W 189th St Apt 4d New York New York 10040 |
| Filing Number | 251226000839 |
| Filing Type | ARTICLES OF ORGANIZATION |
| Mod Cert Code | 01DA A |
| Approved Date | 2025-12-26 |
| Filing Date | 2025-12-26 |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Current Entity Name | DURAN MARKETING LLC |
| Effective Date | 2025-12-26 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | LIMITED LIABILITY COMPANY LAW - 203 LIMITED LIABILITY COMPANY LAW |
| County | New York |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | REPUBLIC REGISTERED AGENT SERVICES INC. |
| Filer Address | 54 State Street Ste 804 Albany NY 12207 |
| DOS Process Name | JOSE DURAN |
| DOS Process Address | 565 W 189th St Apt 4d New York NY 10040 |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-26 | DURAN MARKETING LLC | 251226000839 | Actual | Active |
| Filing Date | Address Type | Address Name | Address | Filing Number |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-26 | LOVETTE DOBSON | 17350 State Hwy 249, #220, Houston, TX 77064 | 251226000839 | |
| 2025-12-26 | Registered Agent | JOSE DURAN | 565 W 189th St Apt 4d, New York, NY 10040 | 251226000839 |
| Street Address |
565 W 189TH ST APT 4D |
| City | NEW YORK |
| State | NY |
| Zip Code | 10040 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Electrician Brother's & Data Corp. | 9 Broadway Terr, Apt C, New York, NY 10040 | 2026-03-25 | |
| Set Essence LLC | 671 West 193 St, New York, NY 10040 | 2026-04-16 | |
| Kiddos Daycare Corp. | 558 West 189th Street, Apt 3b, New York, NY 10040 | 2026-04-07 | |
| Salasar Multi Service Solutions LLC | 552 West 188th Apt. 63, New York, NY 10040 | 2026-04-12 | |
| Rdven Import Export Corporation | 562 W 191th Street Apt 3, New York, NY 10040 | Jean Carlos Arteaga | 2026-03-30 |
| Vicente Services LLC | 82 Wadsworth Ter 4d, New York, NY 10040 | 2026-04-24 | |
| Alk Work LLC | 690 Fort Washington Ave Apt 7P, New York, NY 10040 | Legalzoom Usca, Inc. | 2026-04-23 |
| R&V Remodeling LLC | 607 west 190 th st apt 3e, Ny, NY 10040 | 2026-03-24 | |
| Matchless Cleaning LLC | 621 W 188th St, Apt. 4C, New York, NY 10040 | 2026-04-13 | |
| Tu Cocina Latina Restaurant Inc. | 1579 Saint Nicholas Ave, New York, NY 10040 | 2026-03-30 | |
| Find all corporations in the same zip code | |||
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| Duran Solutions Inc. | 81-08 37th Avenue, 2f, Jackson Heights, NY 11372 | 2019-04-01 | |
| Jayleen Duran LLC | 190 Highland Pl., Brooklyn, NY 11208 | Jayleen Duran | 2021-11-17 |
| Jjj Duran LLC | 199 Highland Place, Brooklyn, NY 11208 | United States Corporation Agents, Inc. | 2019-05-21 |
| Duran Barbershop LLC | 36-13 109th Street, Corona, NY 11368 | 2023-04-04 | |
| Duran Adt LLC | 15 East 208th Street, 3d, Bronx, NY 10467 | Augusto R Duran | 2022-01-07 |
| H Duran Consulting LLC | Attn Hellen Duran, 30 N Long Beach Ave, 3v, Freeport, NY 11520 | 2021-06-14 | |
| Duran & Duran Construction Corp. | 68-15 76th Street, 2nd Floor, Middle Village, NY 11379 | 2022-01-31 | |
| Bridgette Duran LLC | 246 W. 38th Street #201, New York, NY 10018 | 2022-10-08 | |
| Duran Spotting Inc. | 100 Caryl Ave, Apt 3b, Yonkers, NY 10705 | 2022-11-09 | |
| Jc Duran Services LLC | 120 Lake St Apt 6b, White Plains, NY 10604 | Julio Cesar Duran Fernandez | 2025-07-25 |
Do you have more infomration about Duran Marketing LLC? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |