DAILYDROP LLC (DOS #7792623) is a Domestic Limited Liability Company in Bronx, New York registered with the New York State Department of State (NYSDOS). The business entity was initially filed on December 29, 2025. The registered business location is at 711 E 230th St Apt 5g, Bronx, NY 10466. The DOS process location is Carlos Manuel Pena Bello. The registered agent is Carlos Manuel Pena Bello at 711 E 230th St Apt 5g, Bronx, New York 10466.
| DOS ID | 7792623 |
| Current Entity Name | DAILYDROP LLC |
| County | Bronx |
| Jurisdiction | New York |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Initial DOS Filing Date | 2025-12-29 |
| DOS Process Name | CARLOS MANUEL PENA BELLO |
| DOS Process Address | 711 E 230th St Apt 5g Bronx NY 10466 |
| Registered Agent Name | CARLOS MANUEL PENA BELLO |
| Registered Agent Address | 711 E 230th St Apt 5g Bronx New York 10466 |
| Filing Number | 251229004079 |
| Filing Type | ARTICLES OF ORGANIZATION |
| Mod Cert Code | 01DA A |
| Approved Date | 2025-12-29 |
| Filing Date | 2025-12-29 |
| Entity Type | DOMESTIC LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Current Entity Name | DAILYDROP LLC |
| Effective Date | 2025-12-29 |
| Duration | PERPETUAL |
| Law Section | LIMITED LIABILITY COMPANY LAW - 203 LIMITED LIABILITY COMPANY LAW |
| County | Bronx |
| Jurisdiction | NY |
| Filer Name | REPUBLIC REGISTERED AGENT SERVICES INC. |
| Filer Address | 54 State Street Ste 804 Albany NY 12207 |
| DOS Process Name | CARLOS MANUEL PENA BELLO |
| DOS Process Address | 711 E 230th St Apt 5g Bronx NY 10466 |
| Filing Date | Entity Name | Filing Number | Type | Status |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-29 | DAILYDROP LLC | 251229004079 | Actual | Active |
| Filing Date | Address Type | Address Name | Address | Filing Number |
|---|---|---|---|---|
| 2025-12-29 | LOVETTE DOBSON | 17350 State Hwy 249, #220, Houston, TX 77064 | 251229004079 | |
| 2025-12-29 | Registered Agent | CARLOS MANUEL PENA BELLO | 711 E 230th St Apt 5g, Bronx, NY 10466 | 251229004079 |
| Street Address |
711 E 230TH ST APT 5G |
| City | BRONX |
| State | NY |
| Zip Code | 10466 |
| Corporation Name | Address | Registered Agent Name | Initial DOS Filing Date |
|---|---|---|---|
| 929 E 224th St LLC | 929 E 224th St, Bronx, NY 10466 | 2025-12-22 | |
| Goalizz LLC | 4171 Bronxwood Avenue, Bronx, NY 10466 | 2025-12-30 | |
| Funded Futures Trading + LLC | 633 E 226th St, Bronx, NY 10466 | Tax Maven | 2025-12-23 |
| Tedf Studio LLC | 4530 Murdock Avenue, Bronx, NY 10466 | 2025-12-21 | |
| Enochs Easel LLC | 4147 Gunther ave, Bronx, NY 10466 | 2025-12-15 | |
| East 229 Property Group LLC | 915 East 229th Street, Bronx, NY 10466 | 2025-12-15 | |
| Gonz, Lope & Matt, Inc. | 3815 Merritt Avenue, Bronx, NY 10466 | Norma Isabel Gonzalez | 2026-01-06 |
| Wonderfully Made Cakes LLC | 4016 Carpenter Avenue Apt 5c, Bronx, NY 10466 | 2025-12-15 | |
| Fresh Start Deli & Grocery Corp. | 800 E 233rd Street, Bronx, NY 10466 | 2025-12-29 | |
| Ceo Sound Productions LLC | 647 E 232nd St Apt 5C, Bronx, NY 10466 | United States Corporation Agents, Inc. | 2025-12-22 |
| Find all corporations in the same zip code | |||
Do you have more infomration about Dailydrop LLC? Please fill in the following form.
This dataset includes about three million business entities and corporations registered with New York State Department of State (NYSDOS). The Department of State keeps a record of every filing for every incorporated business in the state of New York. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, type, filing date, registered agent name, office address, etc.
| Subject | Business and Economy |
| Jurisdiction | State of New York |
| Data Provider | New York State Department of State (NYSDOS) |
| Source | data.ny.gov |
The New York State Department of State, one of the oldest and most diverse agencies in state government, works to make New York a more welcoming, equitable, and prosperous place for all who call it home. Established in 1778, and known as the Keeper of Records for more than two centuries, the Department improves the quality of life for all New Yorkers by providing a myriad of essential services and programs to local governments, businesses, community organizations and citizens. Business corporations, not-for-profit corporations, limited liability companies and limited partnerships must file a formation document with the New York State Department of State in order to do business within the State of New York. Each corporate, limited liability company or limited partnership name must be unique. Out-of-state corporations which choose to do business in New York State must file with the Department of State an application for authority. If the entity name is not distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State, the corporation must use a fictitious name which, likewise, must be distinguishable from the name of all other entities on file with the Department of State. With some exceptions, each business corporation must submit a statement every two years verifying their service of process address and identifying the name and address of the chief executive officer of the corporation and the address of the principal executive office of the corporation. Limited liability companies must submit a statement every two years that verifies the service of process address. This Corporation and Business Entity Database includes business and not for profit corporations, limited partnerships, limited liability companies, limited liability partnerships, and other miscellaneous businesses. The database also includes assumed name filings for corporations, limited liability companies and limited partnerships. Each business entity is registered with DOS ID, business legal name, entity type, filing date, registered agent name and address, officer name and address, office address, etc. To give New Yorkers the access they deserve to government data and information, Governor Andrew M. Cuomo launched the Open NY initiative in March 2013 and signed Executive Order 95. It directs state agencies to identify, catalog, and publish their data on the state's open data website administered by the Office of Information Technology Services (ITS). Open NY increases transparency, improves government performance, empowers New Yorkers to participate in government, and encourages research and economic opportunities statewide. |