MOTION SG INC. (Registry #199370694) is a Foreign Business Corporation in Salt Lake City, Utah registered with the Corporation Division of Oregon Secretary of State. The business was registered on July 19, 2022. The registered business location is at 1580 S 500 W, Suite 100, Salt Lake City, UT 84115.
| Registry Number | 199370694 |
| Business Name | MOTION SG INC. |
| Address | 1580 S 500 W Suite 100 Salt Lake City UT 84115 |
| Registry Date | 2022-07-19 |
| Jurisdiction | DE |
| Entity Type | FOREIGN BUSINESS CORPORATION |
| Address | 1580 S 500 W Ste 100 Salt Lake City UT 84115 |
| Address | 1580 S 500 W Suite 100 Salt Lake City UT 84115 |
| Entity of Record Name | BUSINESS FILINGS INCORPORATED |
| Address | 780 Commercial St Se Ste 100 Salem OR 97301 |
| Address | 780 Commercial St Se Ste 100 Salem OR 97301 |
| Street Address |
1580 S 500 W SUITE 100 |
| City | SALT LAKE CITY |
| State | UT |
| Zip Code | 84115 |
| Business Name | Address | Registry Date |
|---|---|---|
| Js&S (Water Holdings) Inc. | 3665 South West Temple, Salt Lake City, UT 84115 | 2022-12-05 |
| Dynapac Rotating Company, Incorporated | 1610 S 300 W, Salt Lake City, UT 84115 | 2024-07-18 |
| Medvantage, LLC | 2134 S Richards St, South Salt Lake, UT 84115 | 2024-11-06 |
| Legacy Rv Center LLC | 3711 S State St, South Salt Lake, UT 84115 | 2023-03-31 |
| Duramed, LLC | 2164 S Richards St, South Salt Lake, UT 84115 | 2024-11-06 |
| Chapul Farms | 175 West 2700 South, Salt Lake City, UT 84115 | 2022-08-12 |
| Nexus Power Sales, Inc. | 2139 S West Temple, Salt Lake City, UT 84115 | 2023-12-19 |
| Bci National | 3158 S Main Street, Salt Lake City, UT 84115 | 2019-10-08 |
| Westech Engineering, LLC A Limited Liability Company of Utah | 3665 S West Temple, Salt Lake City, UT 84115 | 2021-07-23 |
| Workforceqa, LLC | 2200 South Main, Ste 475, Salt Lake City, UT 84115 | 2022-06-22 |
| Find all businesses in the same zip code | ||
| Business Name | Address | Registry Date |
|---|---|---|
| Most Motion LLC | 5441 S Macadam Ave, Ste R, Portland, OR 97239 | 2024-11-05 |
| Big Sky Motion Inc | 3505 Scotts Mill Run Nw, Duluth, GA 30096 | 2021-11-03 |
| In Motion LLC | 1583 Se Anthony St, Hillsboro, OR 97123 | 2024-11-01 |
| Motion One, LLC | 6087 Sw 185th Ave, Aloha, OR 97078 | 2018-04-26 |
| Mix In Motion LLC | 2763 Ne Mountain Oak Ln, Bend, OR 97701 | 2019-12-10 |
| K9 Motion LLC | 4911 Sw Aster St, Corvallis, OR 97333 | 2021-10-04 |
| Big Motion LLC | Northwest Registered Agent LLC, 5441 S Macadam Ave Ste N, Portland, OR 97239 | 2025-02-04 |
| Aid In Motion | 1684 12th St, West Linn, OR 97068 | 2025-06-10 |
| E-Motion, Inc. | 683 Mckinley St #1, Eugene, OR 97402 | 2013-01-07 |
| Pro Motion's LLC | 900 Wright St, The Dalles, OR 97058 | 2016-09-14 |
Do you have more infomration about Motion Sg Inc.? Please fill in the following form.
This dataset includes 800 thousand business entities (corporations, LLCs, business names, nonprofit corporations, etc.) registered with Oregon Secretary of State, Corporation Division. The Corporation Division is Oregon's central filing office for corporations, partnerships, limited liability companies and business trusts. Each business is registered with business name, principal address, mailing address, officer names, entity status, type and registration date.