Kraft Timber Company, LLC is a business incorporated with Washington State Secretary of State. The Unified Business Identifier (UBI) is #604870261. The business address is 200 W North Bend Way # 200, North Bend, WA 98045. The business type is WA LIMITED LIABILITY COMPANY.
| UBI | 604870261 Unified Business Identifier (UBI) |
| Business Name | KRAFT TIMBER COMPANY, LLC |
| Physical Address | 200 W North Bend Way # 200 North Bend WA 98045 |
| Type | PROFIT - WA LIMITED LIABILITY COMPANY |
| Category | Limited Liability Regular |
| Record Status | Active |
| Incorporation State | WASHINGTON |
| Incorporation Date | 2022-02-16 |
| Expiration Date | 2023-02-28 |
| Duration | PERPETUAL |
| shine(a)binaryanvil.com | |
| Telephone | 2065711440 |
| Registered Agent Name | STEPHANIE HINE |
| Registered Agent Address | 21045 Ne 92nd St Redmond WA 98053-7632 |
| Title | Officer Name | Address |
|---|---|---|
| JOHN KRAFT | ||
| JOHN KRAFT | 200 W North Bend Way # 200, North Bend, WA 98045 |
| Business Name | Address | Registered Agent Name | Incorporation Date |
|---|---|---|---|
| Indelible, LLC | 2121 Terry Ave Apt 1403, Seattle, WA 98121-2719 | Stephanie Hine | 2012-01-13 |
| Life Is Short! LLC | 2121 Terry Ave Apt 1403, Seattle, WA 98121-2719 | Stephanie Hine | 2010-04-29 |
| Title | Officer Name | Address |
|---|---|---|
| JOHN KRAFT | ||
| JOHN KRAFT | 200 W North Bend Way # 200, North Bend, WA 98045 |
| Business Name | Address | Registered Agent Name | Incorporation Date |
|---|---|---|---|
| Sapphires Vine Co | 7031 Old Highway 99 N, Burlington, WA 98233-8511 | Valerie Kovacs | 2011-04-11 |
| Qualtonomy Inc. | 1201 Ne 52nd St., #6, Seattle, WA 98107 | John Cavin Kraft II | 2011-05-03 |
| Washington State Society of The Sons of The American Revolution | 7217 65th Ave W, Lakewood, WA 98499-2369 | Dr. Keith Weissinger | 2014-09-02 |
| Northwest Shaolin Kenpo Association | 80 E Lavender Ln, Shelton, WA 98584 | John Kraft | 2021-07-26 |
| Binary Anvil, Inc. | 201 W North Bend Way, Suite #200, North Bend, WA 98045-8169 | David Reed | 2014-12-17 |
| Street Address |
200 W NORTH BEND WAY # 200 |
| City | NORTH BEND |
| State | WA |
| Zip Code | 98045 |
| Country | USA |
| Business Name | Address | Registered Agent Name | Incorporation Date |
|---|---|---|---|
| Chinook Nw 1 LLC | 17425 426th Ave Se, North Bend, WA 98045 | Kyle Koons | 2021-06-04 |
| Radify Alta Crystal LLC | 249 Main Ave Ste 107-362, North Bend, WA 98045 | Fairchild Record Search, Ltd. | 2022-11-02 |
| Triple 60 Partners, LLC | 45303 Se North Bend Way, North Bend, WA 98045 | B&S Coporate Services, LLC | 2022-04-07 |
| Cascara Realty Nw LLC | 45327 Se Tanner Rd, North Bend, WA 98045 | Matt Mcmanus | 2021-09-03 |
| D Johnson Real Estate LLC | 249 Main Ave S Suite 107-269, North Bend, WA 98045 | Kr Services, LLC | 2021-05-27 |
| Nice Nails LLC | 458 Sw Mt Blvd Ste B1a, North Bend, WA 98045 | Phuong Loan Nguyen | 2022-01-07 |
| Orion Medical Billing LLC | 43211 Se 174th St, North Bend, WA 98045 | Lucia Dexter | 2021-08-30 |
| Brit Construction LLC | 1011 Stone Brook Dr Sw, North Bend, WA 98045 | Connor Graham | 2021-04-16 |
| Webco Holdings LLC | 48970 Se Middle Fork Road, North Bend, WA 98045 | Thomas Weber | 2021-07-16 |
| North Bend Subs LLC | 470 E North Bend Way, North Bend, WA 98045 | M2 Restaurant Group LLC | 2021-07-23 |
| Find all businesses in the same zip code | |||
| Business Name | Address | Registered Agent Name | Incorporation Date |
|---|---|---|---|
| Skarperud Timber Company | 8616 Se 40th St, Mercer Island, WA 98040-3607 | Andrea Frazier | 1965-07-01 |
| Njk Timber Company, L.L.C. | 3703 E Congress Ave, Spokane, WA 99223-5438 | Randall & Danskin Ps | 2006-12-18 |
| Versailles Timber Company, L.L.C. | 510 Commercial St, Raymond, WA 98577-2525 | Michael Plato, Cpa | 1997-12-08 |
| Ducoing Timber Company LLC | 12933 Phillips Ridge Rd Se, Monroe, WA 98272-2845 | Walter Ducoing | 2016-10-06 |
| S & J Timber Company LLC | 1315 Jonagold Dr, Richland, WA 99352-5737 | John Huebner | 2021-12-29 |
| Ok Timber Company LLC | 385 Humble Hill Rd, Sequim, WA 98382-9298 | Gregory Voyles | 2018-05-09 |
| Skookum Timber Company, Inc. | 207 E Arizona, Roslyn, WA 98941 | John W Mccoy | 1986-03-26 |
| Kraft Company L.L.C. | 4325 Sw Whistle, Seattle, WA 98136 | George Kraft | 2004-01-15 |
| Rocky Top Timber Company | 5597 Rocky Top Way, Deer Park, WA 99006 | Roger Dowell | 2011-04-12 |
| Orm Timber Operating Company II, LLC | 19950 7th Ave Ne, Poulsbo, WA 98370-7405 | Thomas M Ringo | 2009-02-03 |
Do you have more infomration about Kraft Timber Company, LLC? Please fill in the following form.
This dataset includes 2.5 million business entities (corporations, LLCs, etc.) registered with Washington State Secretary of State. The WA Secretary of State is Washington's central filing office for corporations, partnerships, limited liability companies and business trusts. Each business is registered with business name, physical address, mailing address, officer name, entity status and creation date.